Pojazdy mechaniczne, bez względu na rodzaj czy ich zastosowanie, czasem ulegają różnym awariom. Z drugiej strony pojazdy, które są użytkowane właściwie każdego dnia, powinny być poddawane okresowym przeglądom. Innymi słowy, należy odpowiednio o nie dbać, również po to, aby zapobiegać różnego rodzaju poważniejszym awariom oraz wyłapywać drobne usterki, które mogą w konsekwencji doprowadzić nawet do całkowitego unieruchomienia pojazdu.

Jednak czasem stajemy przed dylematem, gdzie takich koniecznych napraw albo też okresowych przeglądów dokonywać. Jak by nie patrzeć na ten problem, do wyboru są tylko dwie opcje, czyli wybór autoryzowanego serwisu albo naprawa pojazdu na własną rękę w różnego rodzaju warsztatach mechanicznych. W dzisiejszym artykule postaramy się wskazać 5 powodów, dla których warto korzystać z usług autoryzowanego serwisu.

Autoryzowany serwis a mity

Warto zacząć od tego, dlaczego w ogóle warto promować usługi autoryzowanych serwisów. W teorii, powinno być to jak najbardziej naturalne miejsce, do którego udajemy się w sytuacji, w której z naszym pojazdem dzieje się coś złego albo chcemy dokonać okresowego serwisu czy przeglądu swojego pojazdu. Jednak w wyniku wielu mitów albo powtarzanych, a nie do końca sprawdzonych informacji, autoryzowane serwisy miewają różne opinie i niestety dość często są one niezbyt pozytywne. I nawet jeśli w przekazywanych informacjach jest ziarenko prawdy, to po pierwsze dotyczą one jakiegoś bardzo niewielkiego odsetku serwisów, a po drugie w dzisiejszych czasach to właśnie autoryzowane serwisy szczególnie dbają o to, aby ich wizerunek i postrzeganie wśród klientów stałych oraz tych potencjalnych były jak najlepsze. Mówiąc inaczej, serwis nie może sobie pozwolić na to, aby klient nie był w nim obsłużony profesjonalnie i na odpowiednim poziomie. To raczej inne warsztaty chcą osiągnąć poziom autoryzowanego serwisu w temacie obsługi klientów oraz oferowanych usług. Warto więc może nie tyle walczyć ze skrajnymi opiniami, ile wskazywać na to, jakie korzyści dla użytkownika pojazdu ma korzystanie z usług autoryzowanego serwisu.

Zobaczmy więc 5 powodów, dla których warto zaufać serwisowi i to właśnie do niego udać się w przypadku problemów związanych ze swoim samochodem.

  1. Najwyższy poziom obsługi klienta

To bez wątpienia jeden z ważniejszych powodów, dla których warto korzystać z ASO, czyli Autoryzowanej Stacji Obsługi. Każda taka stacja działa w oparciu o obowiązujące i ścisłe procedury obsługi klienta. Co to dla niego oznacza? Każdy, kto zgłasza się do autoryzowanego serwisu, może liczyć na obsługę według konkretnie określonych zasad, dzięki czemu wiele rzeczy jest znanych z góry. Jest to na przykład przejrzysty cennik, szczegółowy opis planowanych i zrealizowanych napraw czy precyzyjnie określony termin odbiór pojazdu. Do tego same naprawy odbywają się również według procedur, czyli między innymi zabezpieczenie wnętrza auta przed zabrudzeniami czy sprawdzenie wszystkich newralgicznych elementów pojazdu.

  1. Cena za usługę znana z góry

Kolejna sprawa związana z korzystaniem z usług autoryzowanego serwisu to fakt, że cenę, jaką będziemy musieli zapłacić za usługę, znamy od początku. Nie ma zatem opcji, że umawiamy się na kwotę X, a później okazuje się, że musimy zapłacić X + 40%, bo wynikły nieprzewidywane problemy albo okazało się, że mechanik musiał poświęcić więcej czasu na pracę niż zakładał na początku. W serwisie, jak już zaznaczaliśmy, cennik znamy od razu i na jego podstawie podejmujemy decyzję, czy chcemy skorzystać z danej usługi czy nie.

  1. Ciągły kontakt serwisu z klientem

Jedną z ważnych procedur, które są stosowane w profesjonalnych serwisach, jest to, że mamy stały kontakt z miejscem, w którym zostawiliśmy swój pojazd. To niesie sporo korzyści. Przede wszystkim, jeśli wyniknie jakaś sprawa związana z dodatkowymi kosztami albo wymianą nieplanowanego podzespołu lub opcją, aby za jednym razem naprawić jeszcze coś, co zostało zauważone, serwis kontaktuje się z nami i to my podejmujemy decyzję czy chcemy, aby coś naprawiano czy nie. W każdym momencie możemy również sprawdzić status naszej naprawy czy przeglądu, bez obawy, że ktoś może celowo nie odbierać od nas telefonu.

  1. Oryginalne podzespoły

Kolejny atut korzystania z autoryzowanego serwisu to fakt, że używa się w nim tylko oryginalnych podzespołów. Nie ma więc opcji, że bez naszej zgody czy akceptacji do naszego pojazdu zostanie zamontowany zamiennik niewiadomego pochodzenia albo wlany olej nie tej marki, której chcieliśmy. Do tego wszelkie naprawy są rzetelnie zapisywane w książce serwisowej i wprowadzane do komputera, co niewątpliwie może być cenną wartością podczas przyszłościowej sprzedaży samochodu.

  1. Gwarancja

Profesjonalny, autoryzowany serwis odznacza się jeszcze jedną rzeczą. Otóż każda wymieniona część i każda wykonana usługa objęte są gwarancją. Do tego nie ma problemu z otrzymaniem faktury na usługę. Zatem wszelkie naprawy czy przeglądy są udokumentowane i mamy potwierdzenie ich wykonania, zatem także podstawę do gwarancji w razie problemów, które mogą się pojawić po opuszczeniu serwisu.