fiat

Detale i ich znaczenie dla designu auta

Akcesoria samochodowe to specyficzna grupa produktów, które mają służyć poprawie komfortu użytkowania, ale też pomóc w zmianie wyglądu zewnętrznego auta. W przeszłości zmiany estetyczne wprowadzano głównie w pojazdach wyścigowych oraz w modelach z najwyższej półki, które bardziej służyły dobremu zaprezentowaniu się w środowisku niż komfortowym dojazdom do pracy. Obecnie niemal każdy producent, obok tradycyjnych części zamiennych i dodatków, oferuje też akcesoria, które wpływają na wygląd pojazdu. Nie są one niezbędne, ale pozwalają właścicielowi na nadanie swoim czterem kółkom unikalnego wyglądu przez wybór i montaż niestandardowych części. Fiat, Alfa Romeo, Lancia czy Jeep do swoich modeli przygotowują zarówno akcesoria poprawiające komfort podróżowania, jak i te wyłącznie dekoracyjne. Wielu producentów wprowadza też możliwość personalizacji np. obudowy do kluczyków samochodowych.

Najczęściej oferowane akcesoria samochodowe

Akcesoria samochodowe można podzielić na te, które usprawniają korzystanie z samochodu i pomagają w zagospodarowaniu wnętrza, jak i te wyłącznie dekoracyjne. W drugiej grupie można znaleźć między innymi:

  • niestandardowe wzory obręczy do kół samochodowych,
  • obudowy zewnętrznych lusterek z ciekawym motywem graficznym,
  • naklejki dekoracyjne na karoserię,
  • obudowy kluczy elektronicznych,
  • chromowane detale, jak listwy dekoracyjne czy ramki do tablic rejestracyjnych,
  • unikalne nakładki progowe i na pedały.

Do akcesoriów o charakterze użytkowym zalicza się m.in.: bagażniki na rower, narty, boxy, siatki i organizery do bagażników, uchwyty i wieszaki na odzież, pokrowce na fotele samochodowe, osłony przeciwsłoneczne na szyby i wiele innych.

Samochód może być oczkiem w głowie właściciela. Jeśli spędza on w nim wiele godzin dziennie, z pewnością traktuje go tak jak dobra gospodyni swój dom. Zmiana designu czy usprawnienie wnętrza to sposób na „urządzenie” własnych czterech kółek.