Alfa Romeo

Początki marki Alfa Romero sięgają 1906 roku. Wtedy właśnie Alexandre Darracq założył w Portello we Włoszech firmę sprzedającą samochody, która kilka lat później rozpoczęła ich montaż we własnej fabryce. Gdy wpadł w kłopoty finansowe, jego zakład został wykupiony przez okolicznych przedsiębiorców i nazwany Alfa (od Anonima Lombarda Fabbrica Automobili – po polsku: Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna). W 1918 roku kierownictwo w nim przejął inżynier Nicola Romeo, a marka zyskała swoją obecną nazwę. W 1933 roku Alfa Romeo została kupiona przez państwową organizację IRI, a w 1986 roku przez koncern Fiat.

Czerwień Alfa

Alfa Romeo kojarzy się większości z nas z kolorem czerwonym. I słusznie! To tradycyjny kolor samochodów tej marki. Fachowo określa się go jako czerwień Alfa. Niewiele osób wie jednak, że to właśnie od niego wywodzi się trochę jaśniejsza, charakterystyczna czerwień Ferrari, tzw. rosso corsa.

Quadrifoglio Verde

Słowa te po włosku oznaczają zieloną, czterolistną koniczynkę. Na białym, trójkątnym tle, jest ona symboliczna dla marki Alfa Romeo. Symbolem tym producenci oznaczają swoje najmocniejsze i najlepiej wyposażone samochody. Mówi się, że pierwszy raz użyto go po wyścigu Traga Florio w 1923 roku, gdzie czterech kierowców ekipy odniosło wielkie zwycięstwa. Wtedy jeszcze koniczynka malowana była na rombie. Po śmierci jednego z kierowców romb zamieniono na trójkąt.

Herb Mediolanu

W logotypie marki można zobaczyć herb Mediolanu. W różnych latach napis nieco zmieniał się, w zależności od pełnej nazwy firmy czy lokalizacji jej fabryk. (Alfa Milano, Alfra Romeo Milano, Alfa Romeo).

Innowacje

Alfa Romeo  jako pierwsza marka wprowadziła do świata motoryzacji wiele innowacji. Były to między innymi bezpośredni wtrysk paliwa, diesel typu common rail, zmienne fazy rozrządu, silnik o zapłonie iskrowym wyposażony w dwie świece zapłonowe na cylinder, czy  skrzynia biegów o 6 przełożeniach w seryjnie produkowanym modelu.