Fiat 500 jest jednym z najpopularniejszych aut miejskich w Europie. W 2018 roku wyprodukowano ich 2 miliony, z czego 184 759 sztuk w Tychach.

Zakład Tychy FCA Poland to jeden z największych zakładów produkcyjnych w Europie. Największych, a zarazem dobrze rozwiniętych, bo samochód z linii produkcyjnej zjeżdża co… 46 sekund!  Samochody eksportowane są stąd do najdalszych zakątków świata, w tym do Australii czy Japonii.

Czym charakteryzuje się Fiat 500?

Fiat 500 to auto segmentu A, czyli aut najmniejszych, którego prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Przyjrzyjmy mu się jednak nieco bliżej. Warto wspomnieć, że był produkowany w latach 1957-1976, a po dłuższej przerwie wrócił na rynek w 2007 roku i… odniósł spektakularny sukces, bo jego sprzedaż w Polsce co roku dynamicznie wzrastała. Dla przykładu w 2013 sprzedanych zostało 811 sztuk, a w 2015 już ponad 2 razy więcej, bo aż 1675.

O sukcesie tego modelu świadczy również nieustanny rozwój i wdrażanie nowych technologii. Mamy tu na myśli przede wszystkim silniki. Auto dostępne jest zarówno z silnikami benzynowymi (69-100 KM), jak i turbodiesel (75-105 KM). Obecnie na rynku motoryzacyjnym coraz częściej spotykane są natomiast silniki hybrydowe. I tym razem Fiat wyszedł naprzeciw oczekiwaniom klientów. Kultowy model miejskiego Fiata dostępny jest z dwucylindrowym silnikiem TwinAir o pojemności skokowej 875 cm³ w wersji bez turbodoładowania, którego moc maksymalna wynosi 65 KM.

Kolejną zaletą omawianego modelu są koszty eksploatacji, które są zdaniem użytkowników niewielkie. Ponadto dostępność jest duża, są to również pojazdy łatwe w serwisowaniu.

Czy warto zdecydować się na ten model?

Auto z pewnością można polecić osobom ceniących kompaktową jazdę po mieście (choć nie tylko, bo szczególnie mocniejsze silniki sprawdzą się również w dłuższej podróży). Klienci docenią również ekonomiczność pojazdu oraz stylowy design. Fiat 500 to swego rodzaju legenda wśród Fiatów, nie bez powodu w 2018 roku w tyskiej fabryce wyprodukowano ich aż 184 759, co stanowiło ponad 70 procent produkcji w fabryce Fiat Chrysler Automobiles we wspomnianym roku.