Wiele salonów samochodowych każdego roku notuje coraz większą sprzedaż SUV-ów. Okazuje się jednak, że wiele osób myli je z samochodami terenowymi. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic między tymi pojazdami. Warto je poznać planując zakup samochodu, ponieważ takie informacje mogą się okazać niezbędne przy podejmowaniu decyzji. Jednym z najważniejszych pytań, które powinna sobie zadać osoba planująca zakup auta, jest to dotyczące jego przeznaczenia. Czym różnią się samochody terenowe od SUV-ów?

Odporność na uszkodzenia 

Wiele osób, które planują zakup SUV-a, mylnie kojarzy go z samochodem terenowym, oczekując, że auto poradzi sobie w każdych warunkach i będzie odporne na ewentualne uszkodzenia czy ugrzęźnięcia. Jednak mając takie oczekiwania wobec pojazdu, warto zdecydować się na kupno auta terenowego, na przykład Jeepa Grand Cherokee. Takie pojazdy wyposażone są w reduktor terenowy i pełną blokadę międzyosiową. Dzięki czemu łatwiej jest im pokonywać przeszkody, które mogą pojawić się na drodze oraz są bardziej odporne na uszkodzenia. Zyskujące na popularności SUV-y najczęściej wyposażone są w niepełną blokadę międzyosiową.

Konstrukcja samochodu 

Jednym z głównych powodów, przez które często SUV-y bywają mylone z samochodami terenowymi, jest ich wygląd. Konstrukcja niektórych SUV-ów bowiem do złudzenia przypomina tę, która została zastosowana w przypadku aut przeznaczonych do jazdy w terenie. W rzeczywistości jest jednak tak, że popularne SUV-y skonstruowane są w taki sposób, by potrafiły radzić sobie podczas codziennej jazdy. Takie auta pokonają również lekko trudniejszy teren, gdy zajdzie taka potrzeba, jednak nie jest to ich główne przeznaczenie. Kolejną różnicą w konstrukcji jest wspomniany wcześniej reduktor, który występuje jedynie w samochodach terenowych. Istotną różnicą jest również konstrukcja zawieszenia. W przypadku SUV-ów najczęściej stosowane są rozwiązania podobne do tych, które pojawiają się w samochodach osobowych. Próby pokonywania trudnych terenów takim autem mogą zakończyć się wizytą w serwisie samochodowym. Podsumowując – warto zdecydować się na zakup SUV-a, jeśli auto ma być przeznaczone do codziennego użytku i rodzinnych wyjazdów, ponieważ jest to pojazd uterenowiony. Jeśli natomiast samochód ma służyć do jazdy w trudnych warunkach, błocie czy na grząskim gruncie, zdecydowanie lepszym wyborem będzie kupno samochodu terenowego.