Są takie samochody, które niemal od początku swojego istnienia stają się legendą. Inne, dochodzą do tego etapu po latach. Trudno powiedzieć, jak to się dzieje, że auto staje się kultowe, jednak każdy legendarny samochód ma w sobie od początku jakąś magię przyciągania, która sprawia, że fascynacja nim nie mija, pomimo upływu czasu. Taki właśnie jest Fiat Barchetta, który był zjawiskowy już w dniu premiery, a po dwudziestu pięciu latach, nadal porusza wyobraźnię i pomimo tego, że nie jest już produkowany od piętnastu lat, liczba jego fanów nie maleje.

Krótka historia „łódeczki”

Prace nad stworzeniem Fiata Barchetta rozpoczęły się w 1990 roku i trwały ponad cztery lata. Pierwsza oficjalna prezentacja „łódeczki” – jak pieszczotliwie nazywają Barchettę fani – miała miejsce w 1995 roku. Siedem lat później przerwano produkcję, by wznowić ja w 2004 roku. Wtedy Barchetta przeszła lifting. Przemodelowano między innymi zderzaki oraz reflektory. Auto zyskało nowy sznyt, jednak pozostało przy starym silniku o mocy 131 KM. Biorąc pod uwagę niewielką masę auta, było to obiecujące połączenie, jednak przyjemność popsuło zastosowanie napędu na przednią oś. Nowa Barchetta nie zyskała w owym czasie uznania i ze względu na niskie zainteresowanie klientów została wycofana ze sprzedaży w 2005 roku.

Za co kochamy Fiata Barchettę?

„Łódeczka” to auto sportowe, które swoim wyglądem nawiązuje do historycznego Ferrari 166. Trudno się dziwić jego popularności, jeśli weźmie się pod uwagę jego wygląd super-auta. Został on doceniony przez filmowców i zagrał w niezliczonej liczbie filmów, zawsze prezentując się znakomicie. Nic dziwnego, sportowy kabriolet o klasycznym i jednocześnie awangardowym wyglądzie przykuwa uwagę. Jego wnętrze zostało wyposażone w dobrze wyprofilowane fotele. Ciekawa jest klamka zewnętrzna, charakterystyczna dla tego modelu. Kapryśna Barchetta ma także swoje wady. Dotyczą one głównie awaryjności i delikatności auta, jednak biorąc pod uwagę jego pozostałe zalety, należy wybaczyć temu pięknemu kabrioletowi takie niedociągnięcia. Trzeba pamiętać, że auto było produkowane dwadzieścia pięć lat temu. Dzisiejsze Fiaty są technologicznie znacznie bardziej zaawansowane i niezawodne. To jednak nie niezawodność jest przyczyną wielkiej popularności Barchetty, ale jej wyjątkowość.

Fani i miłośnicy Barchetty organizują regularne zloty, na których chwalą się swoimi egzemplarzami i dzielą informacjami dotyczącymi eksploatacji. Takie spotkanie to świetna okazja do wymiany doświadczeń wśród ludzi dzielących podobną pasję. Wrażenia są niezapomniane.