Samochody dostawcze to obecnie jeden z podstawowych rodzajów pojazdów, które są używane w bardzo wielu branżach. Nie ma się co temu dziwić, ponieważ samochody tego typu prócz dużej przestrzeni ładunkowej oraz samej ładowności oferują także sporą niezawodność i komfort użytkowania. W końcu pojazdy dostawcze muszą połączyć w sobie cechy pojazdu roboczego z bezpieczeństwem oraz wygodą podróżowania. Świetnym przykładem takiego właśnie połączenia jest Fiat Ducato – pojazd dość mocno kojarzony przede wszystkim z branżą budowlaną. Co jednak oferuje ten model popularnego w Polsce Fiata? Jakie rodzaje Ducato mamy obecnie do wyboru? I dlaczego warto postawić właśnie na ten pojazd? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule!

Fiat Ducato i jego popularność

Warto w ogóle rozpocząć od tego, że Fiat Ducato to samochód, który właściwie od początku swojego powstania cieszył się dużą popularnością. Pierwszego Ducato zaprezentowano w 1981 roku jako lekkie auto dostawcze, które miało być konkurencją dla ówczesnych pojazdów marki Iveco, należących jednak do większej kategorii. Lekki Fiat Ducato idealnie wpasował się w potrzeby rynku między innymi dzięki przedniemu napędowi, który w latach 80. nie należał do popularnych wtedy rozwiązań. Jednak największą zaletą Ducato wcale nie był napęd, a niżej położona podłoga samochodu oraz lepsze wykorzystanie ładowności. W roku 1994 zadebiutowała druga generacja Fiata Ducato i od razu weszła na samochodowe salony z przytupem. Było to najbardziej opływowe auto dostawcze na rynku, a w 1995 roku zdobyło prestiżową nagrodę Dostawczego Samochodu Roku. W 2002 roku zmodernizowano Ducato i to na tyle, że chociaż zmiana oficjalnie była face liftingiem, to nieoficjalnie zaczęto mówić o trzeciej generacji tego modelu Fiata. Auto zmieniło się bowiem i wizualnie i silnikowo. Jednak Fiat Ducato III został zaprezentowany po raz pierwszy dopiero w 2006 roku. I tutaj też odniósł spory sukces, gdyż zaczęto mówić, że to najładniejsze auto dostawcze, jakie jest dostępne na rynku. Jednak doceniono także walory użytkowe Ducato, a samo auto określano jako komfortowe, które jakością prowadzenia i dynamiką wręcz zachwyca. W 2014 roku Ducato przeszło kolejne poprawki i zaczęło występować w chyba każdej możliwej odmianie nadwozia.

Fiat Ducato i branża budowlana

Wspomnieliśmy, że Ducato często kojarzone było z branżą budowlaną. Wynikało to z dużej wytrzymałości pojazdu i jego ładowności. Do tego niektóre oferowane nadwozia były wręcz idealne dla tej właśnie branży. Mowa między innymi o wywrotce czy skrzyni otwartej połączonej z większą kabiną. Takie rodzaje Fiata Ducato pozwalały przewozić różnego rodzaju materiały budowlane, a także ciężkie narzędzie czy maszyny oraz oczywiście pracowników. To właśnie spowodowało, że Ducato stało się popularnym samochodem wykorzystywanym przez firmy z szeroko rozumianej branży budowlanej.

Co oferuje Ducato obecnie?

Jednak Fiat Ducato to nie tylko branża budowlana. Obecnie nadwozia tego samochodu są dostosowane do potrzeb wielu branż i często nie mają w tym wielkiej konkurencji. Warto wspomnieć chociażby o wersji “osobowej” przeznaczonej do przewozu osób. Trzeba zaznaczyć, że jest to bardzo komfortowa wersja Ducato – zarówno do wygodnego przewozu pasażerów, jak i samego kierowcy. Zresztą tutaj warto od razu zaznaczyć, że kierowca każdego Ducato będzie podróżował wygodnie i korzystał z wielu udogodnień i naprawdę pomysłowych rozwiązań, takich jak chociażby składany uchwyt do tabletu albo notesu.

Podobna wersja – oczywiście bez foteli dla 9 pasażerów – jest dostępna do przewozu ogólnie pojętych towarów. Auto ze względu na swoją pakowność jest wręcz idealne jako pojazd firmowy służący do dostarczania towaru czy przewozu różnych pakunków.

Ale Fiat Ducato to także bardziej profesjonalne nadwozia od tych, które już wspomnieliśmy. Zresztą, aby zaznaczyć o czym mowa, warto tylko wspomnieć, że Ducato jest samochodem występującym na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Decydując się na tego Fiata możemy wybrać nadwozie w formie typowego kontenera, ale także jako lawetę, mobilny warsztat czy chłodnię. A to nadal dopiero początek. Ducato można zamówić jako food trucka, ambulans, pojazd opancerzony, a nawet pojazd od przewozu leków. Widać więc, że gama wersji Fiata Ducato jest wręcz olbrzymia, a nadal mówimy tylko o konkretnym przeznaczeniu. Do tego dochodzą przecież jeszcze różne gabaryty pojazdu oraz silniki i rodzaje napędu.