fiat tipo

Fiat przez lata był jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków producentów samochodów. Również współcześnie wśród ofert salonów samochodowych Fiat jest marką bardzo często spotykaną, a co więcej chętnie wybieraną przez Polaków.

Lata międzywojenne

W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej zapadła decyzja o budowie kolejnych dwóch fabryk. Jednakże pierwsza z nich powstała dopiero w 1922 roku.  Był to budynek ogromny, mający 5 kondygnacji i rozciągający się na powierzchni 2 km. Na dachu fabryki skonstruowany był ponad kilometrowy tor próbny. Druga fabryka zostaje otwarta w roku 1939. W międzywojniu firma przeżywała niezwykle dynamiczny rozwój. Największym hitem tego okresu był Topolino, który rozpoczął modę na mini samochodu. Nabywcom podobał się jego nowoczesny kształt, a do zakupów zachęcało niskie spalanie. Topolino produkowano do 1955 roku, a jego następcą był model 600.

Rozwój po II wojnie światowej

Pierwszym powojennym samochodem był model 1400. Został zaprezentowany w 1950 roku. W tym modelu Fiat po raz pierwszy zastosował silnik wysokoprężny. W kolejnych latach rozwoju Fiat przejął inne spółki samochodowe, między innymi Autobianchi, Ferrari i Lacia. W latach 70 powstaje spółka Fiat Auto, którą tworzą marki Fiat, Lacia, Autobiamchi, Abarth oraz Ferrari. W roku 1986 własnością Fiata stał się również Alfa Romeo.

Fiat w Polsce

W roku 1973 w zakładach Bielsku-Białej, a później także w Tychach rozpoczęła się produkcja modelu 126P.  Jednakże historia Fiata w Polsce zaczęła się dużo wcześniej. W roku 1921 w Warszawie rozpoczyna się budowa fabryki, jednakże ostatecznie została przerwana. W miejscu, gdzie miała się znajdować powstaje stacja obsługi marki. W roku 1931 podpisano umowę licencyjną, na której podstawie budowano samochody osobowe Fiat 508 III oraz ciężarówki Fiat 621. W Polsce montowano również inne samochodu włoskiej marki.