fiat 500

Fiat jest jednym z najpopularniejszych producentów samochodów. To z tą marką związany jest legendarny Maluch, czyli Fiat 126p. Co ciekawe historia marki sięga końca XIX wieku i związana jest z postacią hrabiego Roberto Biscaretti di Ruffia oraz porucznika kawalerii, Giovani Agnello. W lipcu 1899 roku została założona firma o nazwie Fabbrica Italiana Automobili Torino, czyli włoska fabryka samochodów w Turynie. Nazwa marki była na tyle długa, że zaczęto używać skrótu F.I.A.T. Współcześnie pod taką nazwą znajdziemy pojazdy w salonach samochodowych.

Pierwsze lata działalności

Pierwszy zarząd spółki składał się z dziesięciu bardzo zamożnych członków. Wśród nich najbardziej zorientowanym w dziedzinie motoryzacji był Giovanni Agnelli, który początkowo była sekretarzem, ale po latach pracy objął stanowisko dyrektora generalnego. Zakład produkcyjny otwarto w 1900 roku w Corso Dante. Pierwszym wytwarzanym przez fabrykę samochodem był Fiat 3 ½ HP. Składał się on z powozu ze składaną brezentową budą. Napędzany był dwucylindrową jednostką chłodzoną wodą, która miała pojemność 657 cm3 o produkowała 3,5 koni mechanicznych mocy. Był to pierwszy samochód wyposażony w klakson, czyli w tym wypadku w trąbkę z dmuchaną gruszką. W pierwszym roku produkcji w fabryce zmontowano kilkanaście pojazdów.

Szybki rozwój marki

W pięć lat od ruszenia z produkcją oferta rynkowa obejmowała aż szesnaście modeli samochodów osobowych z silnikami o mocach od 3,5 do 100 KM. Wszystkie samochody wyposażone były w silniki czterocylindrowe, umieszczane w przedniej części nadwozia. Produkowane modele miały reflektory umożliwiające bezpieczną jadę nocą. Niedługo przed pierwszą wojną światową, absolutnym przebojem stał się Fiat „Zero”, który w ciągu trzech lat został wyprodukowany w 2000 egzemplarzy. Fiat „Zero” jako pierwszy produkt włoskiej marki trafił do Polski.