Bardzo często spotykamy się z opiniami, że współcześnie produkowane samochody są mniej trwałe niż starsze modele. Takie twierdzenie jest jednak mocno przesadzone i nie do końca zgodne z prawdą. Nowoczesne pojazdy są mocno zaawansowane technologicznie, co daje nam zdecydowanie więcej możliwości, ale jednocześnie wymaga nieco innego podejścia do ich pielęgnacji i eksploatacji. Kiedy więc kupisz nowe auto, bez względu czy będzie to osobowy, czy dostawczy samochód, w pierwszej kolejności musisz zdobyć jak najwięcej informacji na temat jego prawidłowej eksploatacji.

Przede wszystkim poznaj swój nowy samochód

Chociaż nasze podejście do nowoczesnych samochodów może być różne, to jednak faktem jest, że zapewniają one bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, mniejsze zużycie paliwa, więcej mocy, a przede wszystkim bardzo wiele różnorodnych udogodnień multimedialnych. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób marzy o ich posiadaniu. Trzeba jednak pamiętać, że takie auta będą wymagać od użytkownika również nieco innego podejścia do użytkowania pojazdów. Podstawą jest przede wszystkim wiedza na temat specyfiki ich obsługi. Dlatego po wyjechaniu z salonu należy bardzo dokładnie zaznajomić się z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi. Ignorowanie instrukcji jest poważnym błędem wielu użytkowników, co bywa główną przyczyną wielu awarii, niekiedy bardzo błahych, których można byłoby uniknąć, mając podstawową wiedzę na temat eksploatacji danego modelu. Warto również zerknąć na kartę gwarancyjną, gdyż również tam znajduje się sporo informacji na temat eksploatacji.

Powłoka lakiernicza w nowych pojazdach

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w przypadku nowych pojazdów jest powłoka lakiernicza. Niejako z góry zakładamy, że współczesne pojazdy mają zdecydowanie gorszą powłokę niż starsze. Tymczasem obecnie stosowane lakiery są po prostu inne niż kiedyś, a warstwa barwionej powłoki jest o wiele cieńsza niż w przeszłości, co wiąże się z zastosowaniem nieco innych metod pielęgnacji. Nowe auta są mniej odporne na czynniki atmosferyczne, ptasie odchody, sól drogową itp. Znacznie łatwiej więc o zarysowania czy drobne usterki wynikające z codziennego użytkowania. Dlatego bardzo ważne jest solidne zabezpieczenie lakieru, np. powłoką ceramiczną.