auto

Nawet będąc najbardziej ostrożnym kierowcą, możemy nie uniknąć wypadku lub kolizji. Wówczas najbardziej opłacalne będzie dla nas zlikwidowanie szkody z OC, czyli w autoryzowanym serwisie. Jak przebiega cała procedura?

Miejsce kolizji

Procedura likwidacji szkody zaczyna się już na miejscu kolizji.

Przede wszystkim trzeba spisać ze sprawcą wypadku oświadczenie, które zawierać będzie dane uczestników zdarzenia, w tym imiona, nazwiska, numery PESEL oraz numer prawa jazdy, dane dotyczące pojazdów czyli numer rejestracyjny, dane właściciela auta, numer polisy i nazwa ubezpieczyciela pojazdu sprawcy. Równe ważne będzie sporządzenie opisu zdarzenia z określeniem czasu i miejsca. Zróbmy zdjęcia uszkodzeń pojazdów.

Zgłoszenie do ubezpieczyciela

Kolejny krok to zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. W teorii mamy na to trzy lata, w praktyce lepiej dokonać zgłoszenia jak najszybciej.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC sprawcy pokrywa:

  • koszty naprawy
  • koszty holowania
  • koszty przeglądu powypadkowego
  • koszt wynajmu samochodu zastępczego.

Wypożyczenie pojazdu zastępczego obwarowane jest wieloma regułami. Przede wszystkim pojazd zastępczy nie może być wyższej klasy niż samochód, który uległ wypadkowi. Czas korzystania z niego nie może być dłuższy, niż trwałaby naprawa. Wynajmując auto zastępcze nie powinniśmy mieć ponadto mieć do dyspozycji innego auta.

Gotówką czy bezgotówkowo?

Podczas likwidacji szkody w autoryzowanym serwisie powinniśmy także przygotować się na odpowiedź na pytanie, czy wolimy dostać odszkodowanie w gotówce, czy zamierzamy naprawić auto bezgotówkowo w autoryzowanym serwisie. Zaletą takiego rozwiązania jest zainstalowanie nowych części oraz odebranie auta w niemal nowym stanie.

Z kolei wypłata gotówkowa jest korzystnym rozwiązaniem jeśli nie chcemy naprawiać auta albo zamierzamy to zrobić na własną rękę.

Za każdym razem warto zlecić wykonanie ekspertyzy niezależnemu rzeczoznawcy. Można także poprosić o przygotowanie kosztorysu naprawy w warsztacie.