Historia Jeep

Prawdopodobnie większość z nas wie, że marka Jeep ma swoje korzenie w amerykańskiej armii. Niewiele osób jednak miało okazję dowiedzieć się, jak wojskowy samochód  trafił na ulice na całym świecie, jako powszechnie szanowany cywil. Warto poznać tę historię!

Willys MB

Podczas II Wojny Światowej amerykańska armia zleciła firmie Willys-Overland budowę wszechstronnych samochodów terenowych. Od 1941 roku zaczęła ona dostarczać charakterystyczne auta o nazwie Willys MB. Samochody potocznie nazywane były jeepami (istnieje kilka teorii, skąd wzięło się to słowo). Słowo „jeep” przyjęło się tak bardzo, że w 1950 roku Willys zastrzegł je jako markę. Między innymi dzięki temu Jeep zaczął robić karierę w cywilu, chociaż pierwszy niewojskowy model dostępny był już 5 lat wcześniej (Jeep CJ2A – Civilian Jeep). Przez kolejne marka przechodziła z rąk do rąk. W 1953 roku Willys został wykupiony przez Kaisera, by finalnie, po 10 latach, powstała spółka Kaiser Jeep. W 1970 roku wchłonął ją koncern American Motors Corporation. W 1987 roku koncern został wykupiony przez Chryslera, a 1998 roku wraz z Daimler-Benz utworzono nową spółkę DaimlerChrysler. W 2007 roku spółka rozpadła się i obecnie samochody tej marki produkowane są przez firmę Chrysler (koncern Fiat Chrysler Automobiles). Mimo zawiłej historii sam samochód, jak i serwis Jeep nigdy nie straciły na jakości.

Nazwa „Jeep”

Do dziś nie do końca wiadomo, dlaczego Willysa MB nazywano jeepem. Jedna z teorii głosi, że mechanicy wojskowi nazywali tak nowe pojazdy, które dostawali do testów już podczas I Wojny Światowej. Potoczna nazwa przyjęła się powszechnie, gdy w 1941 roku opisywany przez gazety jeep (Willys MB) wjechał po schodach Kapitolu. Inna teoria mówi o tym, że Jeep to nazwisko jednej z postaci z kreskówki Popeye – wyjątkowo sprawnej, która mogła dostać się wszędzie. „Jeep” mogło być też kojarzone z podobnym modelem – Fordem GP (po angielsku wymawianym „ford dżi-pi”). Jeszcze jedna teoria głosi, że „jeep” to skrót od samochodu ogólnego przeznaczenia (General Purpose – GP).