Zakup auta

Przy nabyciu samochodu można skorzystać z kilku sposobów finansowania. Płatność całej kwoty gotówką na początku dla niektórych może być nierealne. Jakie jeszcze są sposoby płatności za auto?

Sposoby finansowania samochodu zależą między innymi od tego, jak długo użytkownik planuje korzystać z pojazdu, czy chce we własnym zakresie go serwisować i czy zajmie się jego ewentualną sprzedażą w późniejszym czasie. Wiele osób przy wyborze metod finansowania kieruje się aktualnie posiadanym budżetem. W tej kwestii warto jednak myśleć przyszłościowo.

Sposoby finansowania pojazdów

Wyróżnia się 4 podstawowe sposoby finansowania nabycia samochodu:

  1. Zakup ze środków własnych – rozwiązanie daje pełną niezależność i możliwość dowolnego dysponowania pojazdem. Nabycie samochodu w tej formie daje również możliwość na użytkowanie samochodu przez dowolny okres. 
  2. Leasing operacyjny – to najchętniej wybierana forma finansowania pojazdów w Polsce. Proces polega na tym, że leasingodawca finansuje zakup auta, a leasingobiorca spłaca miesięczną ratę użytkowania samochodu. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mogą wliczyć w koszty kwotę raty leasingowej, opłatę wstępną, a także wydatki wynikające z eksploatacji auta (m.in. tankowanie samochodu, serwis, przegląd).
  3. Kredyt – to również jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jednak trzeba mieć na uwadze, że kredyt zwykle jest obarczony dodatkowymi kosztami i prowizjami. W tej kwestii równie często należy uiścić wkład własny.
  4. Wynajem długoterminowy – może polegać na spisaniu umowy leasingu, w ramach której to po stronie przedsiębiorstwa wynajmującego auta jest pełen zakres usług zarządzania samochodem (w tym serwis, naprawy, wymiana opon, ubezpieczenie itd.).