Możemy dziś wybierać spośród setek modeli samochodów, produkowanych przez różne marki. Najczęściej jednak jesteśmy zwolennikami jednej rodziny samochodów, pochodzących z danego regionu Świata. Niezbyt często zagłębiamy się w historię ulubionej marki, choć warto wiedzieć, na jakich podstawach ukształtowała się współczesna myśl techniczna firmy, produkującej ulubione auta. Wychodząc naprzeciw ciekawości, w niniejszym artykule przedstawimy dzieje włoskiej marki oraz manufaktury, w której powstawały samochody Lancia.

Początki marki Lancia

Włochy to ojczyzna samochodów między innymi marki Lancia, powstałej w 1906 roku w mieście Turyn. Przedsiębiorstwo Lancia&Cie zostało założone przez parę przyjaciół: Vincenzo Lancię oraz Claudio Fogolina i w pierwotnym założeniu miało produkować jedynie samochody osobowe.

Pierwszy samochód został opracowany już w 1907 roku i po kilku przemianach zyskał nazwę Alpha. Kolejne modele były wyposażone w coraz nowsze rozwiązania technologiczne. Lancia Theta posiadała kompletną elektrykę, a Lancia Lambda miała dodatkowo samonośne nadwozie i niezależne zawieszenie przednie. Jednym z przełomowych modeli w historii motoryzacji była Lancia Augusta, powstała w 1933 roku. Jako pierwszy na Świecie samochód typu sedan była wyposażona w hamulce hydrauliczne. 4 lata później, po śmierci jednego z założycieli o rozpoznawanym do dzisiaj nazwisku, zaczęła się produkcja Lancii Aprilla, posiadającej niezależne zawieszenie na wszystkich kołach. Od 1950 roku do popularności modeli sportowych marki przyczyniał się syn zmarłego Lanci – Giannini, który z sukcesem działał w sporcie motorowym. Firma wpadła jednak  w kłopoty finansowe, dlatego od 1956 roku samochody sportowe zostały podczepione pod markę Ferrari. Punktem zwrotnym w historii marki Lancia (który rozpoczął złoty okres marki), było jej przejęcie przez Fiata w 1969 roku. Od tego czasu pod marką Lanci produkowane były także większe samochody ciężarowe, a nawet pojazdy wojskowe. Do 2000 roku sprzedaż samochodów Lancia utrzymywała się na wysokim poziomie, natomiast później było już tylko gorzej. Oficjalny koniec produkcji marki Lancia na masową skalę nastąpił w 2018 roku.

Najsłynniejsze fabryki marki Lancia

We Włoszech funkcjonowało kilka fabryk, produkujących samochody marki Lancia. Znajdowały się one m.in. w miastach: Arese, Bolzano, Chivasso, Melfi i Turynie. Pierwsza fabryka Lancii funkcjonowała pod adresem Via Caraglio 84 w Turynie do około 2002 roku. W Turynie, przy ulicy o znaczącej nazwie: via Vincento Lancia, znajduje się 90- metrowy wieżowiec, należący kiedyś do firmy Lancia oraz otaczające go zakłady produkcyjne.

Najpopularniejszą z fabryk (o której historii wiemy dziś najwięcej) była manufaktura w Turynie o nazwie Lingotto, wybudowana w roku 1922-1923 roku na potrzeby koncernu Fiata i służąca mu, aż do 1982 roku. Ta niezwykła pięciopiętrowa fabryka została wyposażona we własny, testowy tor wyścigowy, zlokalizowany na dachu manufaktury, o długości ponad 1 km. Ostatnim samochodem w niej wyprodukowanym była Lancia Delta. Obecnie funkcjonuje tam centrum kulturalno-rozrywkowe i niepowtarzalna galeria handlowa. Inną fabryką, należącą do Fiata, z której wyjeżdżały też samochody Lanci, była manufaktura Mirafiori przy ulicy Corso Giovanni Agnelli 200 w Turynie.