Przegląd samochodu

Każdy właściciel samochodu powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem prawidłowej eksploatacji auta jest wykonywanie regularnych przeglądów. Jest to procedura niezbędna do tego, żeby pojazd uzyskał prawo do poruszania się po publicznych drogach. Ale co dokładnie jest sprawdzane podczas rutynowego przeglądu?

Całe badanie trwa nie więcej niż 25 minut. Może się nam wydawać, że to za mało czasu, aby cokolwiek w samochodzie sprawdzić, ale wprawnemu mechanikowi wystarczy, żeby wykonać szczegółową diagnozę ewentualnych usterek auta. Często zdarza się, że diagnosta zwróci nam również uwagę na niektóre elementy wymagające w najbliższym czasie wymiany.
Oto co jest sprawdzane:

ogumienie i oświetlenie
Opony to podstawowy element podczas jazdy. Gwarantują autu przyczepność na zakrętach i mogą w znacznym stopniu skrócić drogę hamowania, właśnie dlatego używany komplet musi być w pełni sprawny. Według prawa głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm.
Światła testuje się, sprawdzając funkcjonowanie każdego z nich. Mechanik bada nie tylko ich stan, ale także ustawienie.

szyby
Samochód nie uzyska pozytywnej weryfikacji, jeśli posiada zarysowane szyby – muszą one gwarantować pełną widoczność kierowcy i nie mogą zniekształcać optyki zewnętrznej.

hamulce
Sprawdza się je na stanowisku rolkowym. W taki sposób ocenia się siłę hamowania, która świadczy o stanie całego układu hamulcowego.

amortyzatory
Przeprowadzany jest specjalny test skuteczności tłumienia. Aby samochód przeszedł badanie, musi przekroczyć 40%.

zawieszenie i układ kierowniczy
Mechanik musi wychwycić ewentualne luzy w obrębie zawieszenia i układu kierowniczego. Robi to przy pomocy szarpaków.

kontrola wszystkich płynów eksploatacyjnych
Samochód, w którym stwierdzono wycieki, na pewno nie przejdzie badania.

badanie silnika
Kontrola silnika polega na pomiarze emisji spalin. Przy pomocy specjalnego przyrządu analizuje się ich skład pod względem tlenku węgla i tlenku azotu. Jeśli Twój samochód ma założoną instalację LPG, pamiętaj aby wziąć ze sobą dokument legalizacyjny do butli.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *