Zbiór aut

Praktycznie każdy słyszał o wyprzedaży rocznika, ale niewiele osób wie, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem. Rabaty i upusty to cecha charakterystyczna polskiego rynku. Wartość auta określana jest na podstawie roku produkcji, a nie od momentu rejestracji, jak w wielu innych krajach. Z tego powodu wyprzedaże rocznika są tak popularne. Jest to idealny moment, aby kupić nowy samochód w korzystniejszej cenie niż w ciągu całego roku.

Wyprzedaż rocznika – co dokładnie znaczy?  

Wiele osób mylnie sugeruje, że samochód z wyprzedaży to tak naprawdę już stare auto. Z powodu specyfiki polskiego rynku, kupując w 2019 roku auto, wyprodukowane w 2018 roku, kupujesz model o rok starszy. W związku z tym, chcąc je sprzedaż w przyszłości, otrzymasz za nie mniej niż gdybyś kupił rocznik 2019. Rabat na wyprzedaży rekompensuje tę stratę. Ponadto warto przemyśleć, czy nie odczekać dłużej niż 2 – 3 lata, aby sprzedać takie auto. Wówczas różnica będzie już mniej widoczna.

Na co zwrócić uwagę przy wyprzedaży rocznika?  

Chcąc kupić auto z wyprzedaży , trzeba zwrócić uwagę na istotne szczegóły, które składają się na to, czy oferta jest korzystna.

  1. Rabat – pomiędzy zwykłym upustem gotówkowym a korzystnymi dodatkowymi opcjami jest spora różnica. Rabat gotówkowy jest kuszący, ale dodatkowe zniżki lub „gratisy” też mogą być pomocne. Przy wyprzedaży można uzyskać takie dodatki jak pakiety ubezpieczeniowe, pakiet przeglądów, komplet opon zimowych itp. W dodatku warto pamiętać, że diler, który chce się pozbyć danego modelu, jest skłonny do negocjacji.
  2. Decydując się na wyprzedaż rocznika, warto wybrać auto z pierwszej połowy roku (od stycznia do czerwca), ponieważ jest to rok modelowy 2018, a auta z drugiej połowy są zaliczane już do 2019 roku.
  3. Ofert wyprzedaży rocznika warto szukać przede wszystkim w Internecie. Wpisując hasło o wyprzedaży, już na pierwszej stronie powinno się znaleźć mnóstwo ofert i reklam.

Warto też pamiętać, że przy wyprzedaży rocznika trzeba szybko podejmować decyzję. Nie dość, że nie ma możliwości konfiguracji auta, trzeba się śpieszyć, ponieważ popularne modele schodzą jak ciepłe bułeczki.