Gwarancja na samochód

Coraz więcej osób kupujących nowy samochód przy wyborze modelu kieruje się gwarancją udzielaną przez producenta. Nic w tym dziwnego. Wydając niemałą sumę, chcą one być pewne, że w razie awarii pojazdu odpowiedzialność za nią weźmie producent samochodu, a one same nie będą musiały ponosić wysokich, dodatkowych kosztów. Zdarza się jednak, że niektórzy nabywcy nie czytają umowy gwarancyjnej, nie dopilnują jej postawień, a przez to – tracą gwarancję na pojazd. Jak do tego nie dopuścić?

Co obejmuje gwarancja?

Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać umowę gwarancyjną. Dowiemy się wtedy, na które elementy samochodu jest ona udzielona, a na które nie. Sprawdzimy też warunki, jakie musimy spełnić, aby nie została nam ona cofnięta. W większości marek producenci oddzielają gwarancję na podzespoły mechaniczne od tej na lakier. Lakier zazwyczaj jest chroniony przez krótszy okres. Oczywiście gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych powstałych z naszej winy. Gwarancji zazwyczaj nie podlegają też te części samochodu, które podlegają normalnemu zużyciu eksploatacyjnemu, takie jak olej, filtry, szczęki hamulcowe itp.

O czym pamiętać?

Aby zachować gwarancję na samochód, jego użytkownik musi pamiętać o kilku rzeczach. Zazwyczaj producenci samochodów wymagają dopilnowania dodatkowych przeglądów i prac konserwacyjnych przeprowadzonych w autoryzowanym serwisie. Przeprowadza się je co podaną przez producenta liczbę przejechanych kilometrów. GeneralnieZasadniczo wszystkie naprawy powinny być przeprowadzane w ASO. Nawet najmniejsza ingerencja w pojazd mechanika z nieautoryzowanego serwisu może spowodować utratę gwarancji. Warto pamiętać o tym, jeśli planujemy np. zrobić sobie szyberdach. Pamiętajmy też, że chociaż na przykład dealer Fiat udziela gwarancji na kilka lat, może ona być ograniczona limitem kilometrów. Ten zapis również znajdziemy w umowie. Chociaż utrzymanie gwarancji wymaga od właściciela samochodu czasami nakładu środków finansowych, w skali kilku lat eksploatacji samochodu zdecydowanie się opłaca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *