Zakup używanego auta dostawczego

Zakup używanego auta dostawczego jest obarczony takim samym ryzkiem, jak zakup używanego samochodu osobowego. Auto może okazać się w nienajlepszym stanie technicznym i generować dodatkowe koszty. Pamiętajmy o tym, że w przypadku aut dostawczych często jeżdżą nimi różni kierowcy, którzy nie zawsze zadbają o to, aby samochód nie był przeładowany, a dobry stan kabiny nie jest im niezbędny do pracy. Jak kupić model, który posłuży naszej firmie przez lata?

Czego szukamy?

Przede wszystkim musimy ustalić, jakiego samochodu szukamy. Samochody dostawcze mają różne rodzaje zabudowy, ładowność, wymiary paki i rodzaje napędu. Większość firm korzysta z samochodów z silnikiem diesla, ale zdarzają się również auta na benzynę z instalacją LPG. Warto także przemyśleć wyposażenie kabiny – czy będzie jeździł nim jeden kierowca, czy może grupa pracowników.

Dokumenty

Przed zakupem oczywiście sprawdzamy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę OC, oraz numer VIN. Jeśli auto ma specjalną zabudowę, sprawdzamy także dokumentację jej producenta. W przypadku aut z windą samozaładowczą itp., powinniśmy sprawdzić aktualne badanie UDT.

Stan samochodu

Zanim podpiszemy umowę, powinniśmy sprawdzić stan karoserii. Czasami przeszłość samochodu można ocenić gołym okiem, jednak w razie wątpliwości najlepiej zrobić to przy użyciu miernika lakieru. Wykluczamy też z góry auta, w których elementy nośne i punkty mocowania są mocno naruszone przez rdzę. Przyjrzyjmy się szybom. Jeśli mają trwałe pajączki czy inne uszkodzenia musimy się liczyć z ich wymianą, gdyż w razie kontroli kierowca może otrzymać mandat i mieć odebrany dowód rejestracyjny. Aby uniknąć dodatkowych wydatków warto też wybrać samochód z dobrym stanem opon, w tym opony zapasowej. Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie akumulatora miernikiem napięcia. Jeśli ma w stanie spoczynku poniżej 10V, musimy liczyć się z zakupem nowego. Następnie odpalamy silnik i czekamy aż się rozgrzeje, by móc wyłapać ewentualne wycieki. Nasłuchujemy podejrzanych odgłosów. Sprawdźmy, czy w aucie działa klimatyzacja, ogrzewanie, elektryczne szyby itp. Krytycznie przyjrzyjmy się plastikom, uchwytom i tapicerce. Jeśli nie mam pojęcia o mechanice samochodu, najlepiej oczywiście podjechać autem do zaprzyjaźnionego serwisu, który dokładniej wypowie się o jego stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *